Историја на македонската православна црква

Предња корица
Македонска книга, 1989 - 1147 страница

Из књиге

Шта други кажу - Напишите рецензију

Нисмо пронашли ниједну рецензију на уобичајеним местима.

Чести термини и фразе

архиепископ бидејќи биле борба борбата Бугарија бугарската Бугарската егзархија бугарски бугарскиот век веќе Високата порта влада владици власт влијание ВМРО востание времето врз врска години градот грчката грчки двете движење дејност дел Димевски додека дошло држава друга другите Егзархијата егзархот еден епархии епархија живот иако имале имало Историја јазик Јован Јосиф Кирил клер Климент кон крајот ла ма маке македон Македонија македонскиот манастир манастирот меѓу Меѓутоа место митрополит многу народот население натаму национална начин неа неговата некои нив нивните обнова однос односно околу општини откако Охрид Охридската архиепископија охридскиот пат патријарх патријаршија повеќе покрај политика положба помош поради посебно потоа право прашање преку пропаганда Русија св своето свои своите своја својата својот сили сите ската ски скиот Скопје Славко словенски создавање Солун София според Србија српската српски страна таа Теодосија тие Тракија туку турските Турција училишта учители уште цар Цариград Цариградската патријаршија царство цел црква црквата цркви црковна чело

Библиографски подаци