Слике страница
PDF
ePub

Order shall govern the convention in all cases to which they are applicable and in which they are not inconsistent with the standing rules of this Convention.

Messrs. Clapp, Leach and Chaffee were excused for the day.
Mr. Parsons was excused until Friday.

Mr. Miller moved that when the Convention adjourn it adjourn to meet on Thursday at 2 o'clock p. m.

Which motion prevailed.

Mr. Turner moved that the Convention resolve itself into a Committee of the Whole to listen to an address by Mr. Blackwell.

Which motion prevailed, and the President called Mr. Selby to the chair.

The committee rose without report.

Mr. Spalding offered the following resolution, and moved its adoption:

Resolved, That the Auditor of the Territory be requested to furnish at once for the use of this convention a statement showing the cost of construction and repairs of all public buildings and institutions of the Territory, the indebtedness incurred and outstanding against the same, what part of such indebtedness was by the acts creating it to be assumed by the states of North Dakota and South Dakota, respectively, all assets and liabilities of the Territory, and to what accounts the same belong, a list of all public records, archives and other property of that nature now belonging to the Territory, and all other information within his department necessary for the use of this convention or any committee thereof, in dividing the property, assets and liabilities of the Territory of Dakota.

Which resolution was adopted.

Mr. Williams moved to correct the journal of July 5th so as to show that Mr. Meacham voted for Mr. Fancher for President. Mr. Stevens moved to adjourn,

Which motion prevailed, and the Convention adjourned.

JOHN G. HAMILTON,
Chief Clerk.

THURSDAY, JULY 11, 1889.

The Convention assembled at 2 o'clock, p. m., pursuant to adjourament, the President presiding.

Prayer was offered by the chaplain.

The roll was called, all members being present except Messrs. Bean, Bennett, Haugen, Linwell, Lohnes, Nomland, Parsons of Morton, and Whipple, who were excused.

The minutes of the sessions of July 4th, 5th, 6th and 8th were read, corrected and approved.

An invitation from the chamber of commerce of West Superior, Wisconsin, to attend the waterways convention was presented.

Mr. Williams moved that the communication be referred to a special committee of five.

Which motion prevailed.

The President appointed as such committee Messrs. Williams, Leach, Appleton, Powles and Gayton.

The President appointed the following commission for the equitable distribution of territorial property:

Messrs. Camp of Stutsman, Purcell of Richland, Spalding of Cass, Harris of Burleigh, Griggs of Grand Forks, Scott of Barnes, Sandager of Ransom.

The President announced the following standing committees of the Convention.

Printing-Roger Allin, chairman, Walsh; C. P. Parsons, Towner; C. V. Brown, Wells; J. B. Gayton, Emmons; W. J. Clapp, Cass.

[ocr errors]

Reporting and Publication--J. F. Selby, chairman, Traill; Andrew Blewett, Stutsman; J. Wellwood, Barnes; O. G. Meacham, Foster; A. S. Parsons, Morton.

Accounts and Expenses-O. G. Meacham, chairman, Foster; E. W. Paulson, Traill; A. W. Hoyt, Morton; B. R. Glick, Cavalier; M. F. Hegge, Traill; Edward Lohnes, Ramsey; Elmer Elliott, Barnes.

Preamble and Bill of Rights-R. N. Stevens, chairman, Ransom; Elmer Elliott, Barnes; A. D. Flemington, Dickey; S. H. Moer, La Moure; Joseph Powles, Cavalier; M. V. Linwell, Nelson; J. E. Carland, Burleigh; E. W. Chaffee, Cass; Ezra Turner, Bottineau.

Legislative Department--E. A. Williams, chairman, Burleigh; Roger Allin, Walsh; W. E. Purcell, Richland; Addison Leach, Cass; E. S. Rolfe, Benson; R. B. Richardson, Pembina; R. N. Stevens, Ransom; Andrew Slotten, Richland; J. W. Scott, Barnes; Knud, Nomland, Traill, A. F. Appleton, Pembina; William Budge, Grand Forks; W. H. Rowe, Dickey.

Executive-W. H. Rowe, chairman, Dickey; John Shuman, Sargent; J. H. Mathews, Grand Forks; H. F. Miller, Cass; Alexander Griggs, Grand Forks; David Bartlett, Griggs; J. A. Douglas, Walsh; J. L. Colton, Ward; William Ray, Stark.

Judicial Department-John E. Carland, chairman, Burleigh; W. S Lauder, Richland; David Bartlett; Griggs; J. F. Selby, Traill; R. M. Pollock, Cass; J. F. O'Brien, Ramsey; B. F. Spalding, Cass; M. K. Marrinan, Walsh; Richard Bennett, Grand Forks; S. H. Moer, LaMoure; V. B. Noble, Boti tineau; R. N. Stevens, Ransom; A. D. Robertson, Walsh; M. N. Johnson, Nelson; W. H. Rowe, Dickey.

Elective Franchise-A. S. Parsons, chairman, Morton; Charles Carothers, Grand Forks; Ezra Turner, Bottineau; R. M. Pollock, Cass; H. M. Clark, Eddy; James Bell, Walsh; J. Wellwood, Barnes; G. H. Fay, McIntosh; M. F. Hegge, Traill; O. G. Meacham, Foster; W. B. Best, Pembina; William Ray, Stark; V. B. Noble, Bottineau.

Education J. D. McKenzie, chairman, Sargent; H. M. Clark, Eddy; W. J. Clapp, Cass; Elmer Elliott, Barnes; Chas. Carothers, Grand Forks; J. McBride, Cavalier; J. A. Douglas, Walsh.

Public Institutions and Buildings -H. F. Miller, chairman, Cass; A. O. Whipple, Ramsey; Richard Bennett, Grand Forks; Joseph Powers, Sargent, M. K. Marrinan, Walsh; J. W. Scott, Barnes; E. A. Williams, Burleigh; E. W. Camp, Stutsman; A. W. Hoyt, Morton.

Public Debt and Public Works-E. D. Wallace, chairman, Steele; T. W. Bean, Nelson; Knud Nomland, Traill; J. Lowell, Cass; H. L. Holmes, Pembina; Alexander Griggs, Grand Forks; B. R. Glick, Cavalier; J. Powers, Sargent; G. H. Fay, McIntosh.

Militia-P. McHugh, chairman, Cavalier; G. H. Fay, McIntosh; John Almen, Walsh; Andrew Blewett, Stutsman; J. H. Mathews, Grand Forks.

County and Township Organizations-A. F. Appleton, chairman, Pembina; T. W. Bean, Nelson; Enos Gray, Cass; E. S. Rolfe, Benson; J. McBride, Cavalier; A. Sandager, Ransom; John Shuman, Sargent; E. W. Chaffee, Cass; M. V. Linwell, Grand Forks.

Apportionment and Representation-Andrew Slotten, chairman, Richland; H. L. Holmes, Pembina; A. F. Appleton, Pembina; P. McHugh, Cavalier; J. L. Colton, Ward; Harvey Harris, Burleigh; A. S. Parsons, Morton; C. V. Brown, Wells; L. D. Bartlett Dickey; A. Sandager, Ransom; John Shuman, Sargent; H. F. Miller, Cass; H. M. Peterson, Cass; W. J. Clapp, Cass; J. Wellwood, Barnes; Andrew Blewett, Stutsman; E. S. Rolfe, Benson; E. D. Wallace, Steele; Knud Nomland, Traill; William Budge, Grand Forks; J. H. Mathews, Grand Forks; M. N. Johnson, Nelson; Edward Lohnes, Ramsey; James Bell, Walsh; John Almen, Walsh.

Revenue and Taxation-J. L. Colton, chairman, Ward; W. S. Lauder, Richland; M. F. Hegge, Traill; E. D. Wallace, Steele; Enos Gray, Cass; Harvey Harris, Burleigh; W. B. Best, Pembina; A. D. Robertson, Walsh; J. McBride, Cavalier; E. M. Paulson, Traill; S. H. Moer, LaMoure; H. M. Peterson, Cass; Joseph Powles, Cavalier; David Bartlett, Griggs; A. O. Whipple, Ramsey.

Municipal Corporations-Richard Bennett, chairman, Grand Forks; J. Lowell, Cass; J. F. O'Brien, Ramsey; C. P. Parsons, Rolette; A. D. Flemington, Dickey; John Powers, Sargent; Addison Leach, Cass; J. F. Selby, Traill; P. McHugh, Cavalier.

Corporations Other than Municipal-M. N. Johnson, chairman, Nelson; W. E. Purcell, Richland; E. D. Wallace, Steele; Jacob Lowell, Cass; L. D. Bartlett, Dickey; S. H. Moer, LaMoure; James Bell, Walsh; J. L. Colton, Ward; A. S. Parsons, Morton.

Miscellaneous Subjects-W. E. Purcell, chairman. Richland; J. E. Carland, Burleigh; A. W. Hoyt, Morton; C. V. Brown, Wells; E. W. Chaffee, Cass; A. P. Haugen, Grand Forks; M. K. Marrinan, Walsh.

Schedule-W. S. Lauder, chairman, Richland; H. F. Miller, Cass; J. B. Gayton, Emmons; John Almen, Walsh; V. B. Noble, Bottineau; E. A. Williams, Burleigh; J. D. McKenzie, Sargent.

School and Public Lands-H. M. Clark, Eddy; B. F. Spalding, Cass; T. W. Bean, Nelson; William Budge, Grand Forks; W. B. Best, Pembina; William Ray, Stark; J. A. Douglas, Walsh; R. B. Richardson, Pembina; Addison Leach, Cass; A. D. Robertson, Walsh; J. D. McKenzie, Sargent; Roger Allin, Walsh; L. D. Bartlett, Dickey.

Temperance-A. P. Haugen, Chairman, Grand Forks; L. D. Bartlett, Dickey; R. M. Pollock, Cass; A. Blewett, Stutsman; Ezra Turner, Bottineau. Revision and Adjustment-David Bartlett, chairman, Griggs; O. G. Meacham, Foster; J. E. Carland, Burleigh; E. W. Camp, Stutsman; V. B. Noble, Bottineau.

Impeachment and Removal_from_Office-Ezra Turner, chairman, Bottineau; M. V. Linwell, Nelson; R. B. Richardson, Pembina; E. W. Paulson, Traill; A. D. Flemington, Dickey; C. V. Brown, Wells, J. F. O'Brien, Ramsey.

Mr. Carland moved that the secretary be instructed to have the omnibus bill, the rules of the convention and the standing committees of the convention printed in pamphlet form and placed on the desks of members.

Which motion prevailed.

Mr. Williams moved that Gov. Mellette be invited to address the convention and that Messrs. Robertson, Stevens and Moer be appointed a committee to extend the invitation to the governor.

Which motion prevailed.

Mr. Selby moved that the territorial officers be requested to accompany the governor.

Which motion prevailed.

The President appointed Mr. Lauder as a committee to extend the invitation.

The president introduced Governor Mellette, who addressed the Convention.

The Convention then took an informal recess.

Mr. Wallace moved that a committee of three be appointed by the President to ascertain what rooms are needed for convention use, where and on what terms they can be obtained, and whether the costs of such rooms as may be hired, if any, will be paid out of the congressional appropriation.

Which motion prevailed, and

The President appointed as such committee Messrs. Wallace, Harris and Leach.

Mr. Purcell introduced the following resolution and moved its adoption:

Resolved, That the delegates appointed by this Convention to form a part of the joint commission to settle and adjust the indebtedness and divide the property, be also empowered to settle and adjust the boundary line between North and South Dakota, and that the line so fixed by the commission be the dividing line between said states until changed by the legislatures thereof.

Which resolution was made a special order for to-morrow.

Mr. Allen moved that Rev. R. C. Wiley be invited to address the Convention.

Which motion prevailed.

Mr. Wiley then addressed the Convention.

Mr. Williams moved that the Convention adjourn.

Which motion prevailed and the Convention adjourned.

J. G. HAMILTON,

Chief Clerk.

BISMARCK, July 12, 1889.

The Convention assembled at 2 o'clock p. m., pursuant to adjournment.

The President presiding.

Prayer was offered by the Chaplain.

The roll was called, all members being present except Mes rs. Bennett, Lohnes, Lowell, Marrinan, Parsons of Morton, and Whipple, who were excused.

The minutes of the preceding session were read and approved. The Convention proceeded to the consideration of the order of the day, being the consideration of the resolution of Mr. Purcell, empowering the joiut commission to settle and adjust the boundary line between North and South Dakota, and that the line so fixed by the commission be the dividing line between said states until changed by the legislatures thereof.

Mr. Purcell moved the following as a substitute therefor:

Resolved, That the delegates appointed by this Convention to form a part of the joint commission to settle and adjust the indebtedness and divide the property, be also empowered to temporarily settle and fix what shall be the 7th standard parallel until such time as the true line shall be ascertained.

Which substitute was adopted.

Mr. Johnson introduced the following as a proposed article of the Constitution, which was read the first and second times and referred to the Committee on Corporations, other than municipal:

ARTICLE Common carriers shall convey all troops of the state militia when on duty, and all officers of the military, executive, legislative and judicial departments of the state government when traveling on official business, at a uniform rate of not to exceed one cent per mile,to be paid out of the state treasury asprovided by law.

« ПретходнаНастави »