Historical bases for autocephaly of the Macedonian orthodox church

Предња корица
J. Belčovski, 1990 - 185 страница

Из књиге

Шта други кажу - Напишите рецензију

Нисмо пронашли ниједну рецензију на уобичајеним местима.

Садржај

1. одељак
7
2. одељак
14
3. одељак
15

други делови (9) нису приказани

Чести термини и фразе

автокефалноста акт архи архиепис архиепископ Београд бидејќи биле борбата Бугарија Бугарска бугарската Василие веднаш век Весник на МПЦ веќе Види опширно власт времето врз Всушност голема дејност дело Димевски додека држава друга другите Егзархијата еден епархии епархиите епархија епископи живот затоа иако Ив историја на македонскиот јазик Јован јурисдикција Јустинијана Прима Климент книга кон крајот ма маке македон Македонија македонскиот македонските Словени меѓу Меѓутоа место митрополит многу можел МПЦ неговата некои нив ниту обнова оваа одлука односно околу општини останатите откако Охрид Охридската архиепископија Охридски охридскиот архиепископ пак пат патријарх патријархот период писмо повеќе покрај положба помеѓу поради порта посебно почетокот право православна црква прашање преку Сава самостојна Св своето своја својата својот Сепак Синодот сите ската Скопје Снѣгаровъ собор соборот создавањето сосема Според СПЦ Средец Српската страна таа Теодосиј теорија тие тогаш Токму туку уште Хоматијан Цариград Цариградската патријаршија цариградскиот патријарх царство цел цитир црквата цркви црковна

Библиографски подаци